Co robić gdy leci krew z nosa?
Przyczyny, zapobieganie i postępowanie.
W wydzielinie z nosa są ciemne pasma lub skrzepy krwi.
To najczęściej objaw towarzyszący przewlekłemu nieżytowi nosa, przesuszeniu lub uszkodzeniu śluzówek nosa, a także naruszenia naczynka krwionośnego poprzez niedelikatne oczyszczanie nosa.
Z nosa leje się obficie jasnoczerwona krew.
Tak dzieje się po urazie, uderzeniu. Tkanki wyściełające wnętrze nosa są wyjątkowo mocno ukrwione.
Przyczyną krwawień z nosa mogą być również:
- Kruchość lub zbyt płytkie ułożenie naczyń krwionośnych.
- Nadciśnienie tętnicze.
- Rozrzedzenie krwi i problemy z jej krzepliwością.
- Przewlekłe przesuszenie i wyniszczenie śluzówki nosa.
- Wady budowy nosa.
- Okres ciąży - szczególnie od drugie go trymestru.
Jak sobie pomóc?
Przy krwotoku z nosa usiądź, pochyl głowę w dół i pozwól wypłynąć zgromadzonej w jamie nosowej krwi. Następnie ściśnij nozdrza przez 10 minut, by powstał skrzep. Przy nasilonym krwotoku - na nasadę nosa i na kark warto położyć zimny okład (np. z mrożonki owiniętej ścierką). Po ustaniu krwawienia dobrze jest odpocząć w pozycji półleżącej.
Jak zapobiegać?
Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i regenerację śluzówek nosa: pij dużo wody, nawilżaj powietrze i stosuj spraye z roztworem wody morskiej. Wzbogać dietę o produkty bogate w witaminę C i rutynę, przede wszystkim świeże warzywa i owoce.
Nie daj sobie wmówić, że...
Przy krwotoku trzeba odchylić głowę do tyłu! Krew z nosa będzie wtedy spływać do gardła i może spowodować zakrztuszenie lub wymioty. Nie można także wkładać do nosa gazy, chusteczki, waty. Do tamowania krwotoku mogą służyć jedynie przepisane przez lekarza specjalne gąbki, zawierające substancję przyspieszającą zasklepienie naczynia krwionośnego.
Kiedy do lekarza?
Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa jest konieczna, jeśli krwawienia regularnie nawracają, są obfite, zdarzają się bez wyraźnej przyczyny takiej jak uraz mechaniczny czy podrażnienie przy przeziębieniu. Być może potrzebny będzie drobny zabieg przyżegania naczynek krwionośnych.
Jeśli przyczyna tkwi w problemach ogólno ustrojowych (np. nadciśnienie), trzeba będzie zacząć odpowiednie leczenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz