Dentysta Manchester
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że zęby mądrości mogą być tak samo dobre i użyteczne jak wszystkie pozostałe zęby w jamie ustnej.
Prawidłowo i kompletnie wyrżnięty ząb mądrości nie powinien sprawiać nikomu problemu.
Liczne niedogodności i bóle z którymi wielu z nas się zmaga wynikają zazwyczaj z tego, że w jamie ustnej brakuje miejsca na prawidłowe pojawienie się ósemek. W przeszłości stopień utraty zębów był znacznie większy i na łuku zębowym występowała wystarczająca ilość miejsca dla nowych zębów. Wynika to też po części ze zmiany diety współczesnego społeczeństwa na bardziej rozdrobnioną i spożywanie miększych pokarmów. Sprzyja to mniejszej stracie zębów i mniejszej liczbie ubytków. W przypadku braku miejsca na łuku zębowym, zęby mądrości wyrzynają się najczęściej tylko częściowo lub wcale. Nazywamy je wtedy wklinowanymi (zatrzymanymi) zębami mądrości, które są zazwyczaj przyczyną wielu problemów i ich usunięcie jest uzasadnione.
Do najczęstszych przyczyn usuwania zębów mądrości zalicza się:
- Silny ból i obrzęk spowodowany przez ząb mądrości
- Ciągle powracające zapalenie dziąsła wokół zęba
- Poważna próchnica zęba, której nie da się usunąć
Przyczyny usunięcia
Może dojść też do utworzenia torbieli (cysty) w okolicach zatrzymanego zęba i jest to jeszcze jeden z powodów dla którego należy taki ząb usunąć. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko.
Sam zabieg usunięcia zęba mądrości może być wykonany przez dentystę lub chirurga szczękowego czy też chirurga jamy ustnej. Decyzję o tym kto powinien wykonać zabieg podejmuje zazwyczaj dentysta po wykonaniu badania rentgenowskiego. W zależności od stopnia skomplikowania zabiegu, dentysta może skierować pacjenta właśnie do chirurga.
Zabieg usunięcia zęba, czyli inaczej mówiąc ekstrakcji zęba, wykonuje się pod znieczuleniem. W gabinetach dentystycznych stosuje się znieczulenie miejscowe, natomiast w przypadku ekstrakcji chirurgicznej stosuje się też znieczulenie ogólne czyli pełną narkozę. Sam zabieg może przebiegać różnie w zależności od stopnia skomplikowania. W najprostszym przypadku ząb jest luzowany a następnie usuwany za pomocą kleszczy ekstrakcyjnych. Kiedy ósemki są ułożone w mniej dogodnym miejscu mogą one zostać przed usunięciem rozdzielone na mniejsze kawałki . Po całym zabiegu otwór pozostały po ekstrakcji zęba może zostać zamknięty szwem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz