Polscy Lekarze i Specjaliści

Polscy Lekarze i Specjaliści
Polska Przychodnia Ginekolog Peditra Manchester

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Polska Przychodnia Manchester Truskawka - niekwestionowana królowa czerwca!

Rządzi niezależnie od aury i obfitości zbiorów, bo nawet wysokie ceny nas nie odstraszają.


To nie tylko kwestia tradycji.


Truskawka jest pyszna. To witaminowa i mineralna bomba, doskonały kosmetyk, pomocnik w odchudzaniu, uznany afrodyzjak... Czy bezpieczny? Co z alergią i zagrożeniem bakteryjnym?
Dla zdrowia

Zjadając 100 gramów truskawek (bez cukru i innych dodatków) pochłaniasz jedynie 27 kalorii. Zarazem zapewniasz organizmowi sporo cennego błonnika, potasu, fosforu, żelaza, magnezu, witamin z grupy B, witaminę E i C... Co to oznacza w praktyce? Skutecznie wspierasz odporność, wzmacniasz kości i żeby, oczyszczasz i odtruwasz organizm. Truskawki chronią przed anemią, uchodzą za cennego sprzymierzeńca w zapobieganiu (a nawet w leczeniu) chorobom reumatycznym i artretycznym, schorzeniom nerek i wątroby, kamicy dróg moczowych oraz żółciowych czy podagrze. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego jedzenie tych owoców pozwala również do późnej starości cieszyć się dobrą pamięcią i sprawnym intelektem.

Truskawki, podobnie jak zdecydowanie gorzej pachnąca cebula czy czosnek, zawierają fitocydy. To związki o udowodnionym działaniu antybakteryjnym, szczególnie docenianym przy infekcjach jamy ustnej i górnych dróg oddechowych.

Dla urody


Sprawny mózg to znacznie większa szansa na sprawne ciało, więc truskawki to naturalny eliksir młodości. Truskawka, która ma więcej witaminy C od niejednego przereklamowanego cytrusa, skutecznie zwalcza wolne rodniki, odpowiedzialne za przedwczesne starzenie organizmu.

Producenci kosmetyków cenią ją nie tylko za fantastyczny zapach. Wyciąg z truskawek odżywia skórę, odświeża, działa bakteriobójczo i ściągająco. Jest zatem idealny jako składnik kosmetyków do pielęgnacji cery zniszczonej, przesuszonej i łuszczącej się. Ze względu na dużą zawartość witaminy C flawonów i flawonoidów truskawki pomagają w znacznym stopniu rozjaśniać przebarwienia skóry. Są naturalnymi blokerami niekorzystnych promieni UVA i UVB, dlatego sprawdzają się w kosmetykach na lato.

Nie musisz wychodzić do drogerii, by przekonać się, jak piękna może być cera dzięki truskawkom. Wystarczy (jak na zdjęciu) zrobić z nich samodzielnie maseczkę. Wśród urodowych znawczyń popularnością cieszy się maseczka przeciwzmarszczkowa z truskawek z olejem sojowym (100 g rozgniecionych truskawek połączyć z 15 ml oleju, zmieszać i położyć na twarz na 20 minut. Zmywać letnią przegotowaną wodą) i maseczka rozświetlająca (100 g truskawek, 15 ml jogurtu naturalnego i 2,5 ml soku z cytryny). Rozdrobnione truskawki łączymy z pozostałymi składnikami, starannie mieszamy. Pozostawiamy na twarzy przez ok. 10 minut, a potem zmywamy z twarzy chłodną wodą.

Truskawka odchudza! Dzięki bromelinie, enzymowi odpowiadającemu za rozkład białka (znanemu z preparatów odchudzających), przyspiesza ich przyswajanie i pozwala obniżyć wagę ciała. Pomaga też utrzymać szczupłą sylwetkę, gdyż dzięki solom organicznym poprawia przemianę materii, a z pomocą pektyn oczyszcza jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływa na naturalną florę bakteryjną.

Truskawka- afrodyzjak


Truskawki w szampanie. Truskawki, bita śmietana i wolny wieczór... Komu nie robi się gorąco? Na pokuszenie truskawki wodzą nas i smakiem, i wyglądem.

Nieprzypadkowo uchodzą za symbol bogini miłości Wenus: są przecież czerwone, w kształcie serca... Wprawdzie znane nam współcześnie truskawki powstały dopiero na początku XVIII wieku ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek i to zapewne one pierwotnie były kojarzone z boginią, jednak z czasem zostały zdetronizowane przez truskawkę. Ta jest w końcu większa, a jej bardziej cierpki, wyrafinowany smak bliższy jest naszym wyobrażeniom o uczuciach towarzyszących miłosnemu odurzeniu.

Truskawki zawierają sporo łatwych do przyswojenia cukrów, zatem nabierając wieczorem apetytu na amory, w nocy, dzięki truskawkom, nie powinniśmy stracić animuszu...

Co z tą alergią?


Truskawki uczulają. Nie ma co do tego wątpliwości. Alergia na te owoce nie jest jednak tak powszechna, jak się uważa. Często nie dotyczy też składników samego owocu, a substancji (np. konserwujących), którymi owoce zostały potraktowane. Gdy sięgniemy po nie ponownie, tym razem z ekologicznej, rodzimej, uprawy, może już obyć się bez przykrych niespodzianek.

Najczęstsze objawy uczulenia na truskawki to zmiany skórne (pokrzywka), czasem biegunka. Zwykle alergie pokarmowe dotykają dzieci, u dorosłych są naprawdę bardzo rzadkie. Gdy jednak zaobserwujesz u siebie niepożądane objawy, musisz zrezygnować z tego przysmaku i, najlepiej, skontaktować się z alergologiem (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu), by upewnić się, że twoje podejrzenia są słuszne.

Wielu lekarzy odradza jedzenie truskawek przez kobiety karmiące piersią, ze względu na ryzyko wystąpienia uczulenia u niemowlęcia. Inni zalecają jedynie ostrożność i odstawienie owoców dopiero po zauważeniu niepokojących objawów u malucha. Zdrowemu dziecku można wprowadzić truskawki do diety po 10. miesiącu życia. Jeśli jest zagrożone alergią (np. alergicy w najbliższej rodzinie) termin rozszerzenia diety najlepiej uzgodnić z pediatrą. Gdy wystąpi reakcja uczuleniowa (nie musi tak być przy pierwszym kontakcie z owocem, ale i później), trzeba wyeliminować truskawki z diety i ewentualnie powtórzyć próbę za rok (minimalna dawka owoców, najlepiej ustalona z lekarzem). Uwaga, jeśli twoje dziecko nie lubi truskawek, nie zmuszaj go do jedzenia. Bywa, że niechęć do jakiegoś pokarmu to właśnie pierwszy objaw alergii...

Bezpieczna, czy nie?

Mamy modę na krajowe owoce, pewniejsze od importowanych. Zarazem trzeba pamiętać, że żadna żywność nie jest w pełni bezpieczna. Nigdy nie mamy pewności, nawet kupując owoce bezpośrednio od rolnika, czym konkretne truskawki zostały potraktowane... Nie dajmy się jednak zwariować. Epidemiolodzy podkreślają, że najskuteczniejszy sposób na uniknięcie zatrucia pokarmowego, to czyste ręce i umyte starannie owoce. Większość mikrobów bytujących na skórze można pokonać zwykłym mydłem i wodą. Truskawki trzeba dokładnie umyć pod bieżącą wodą (zostawiając szypułki, by nie wyciekł sok). Zarazem trzeba zaufać odpowiedzialnym służbom, że woda w kranie nie jest zanieczyszczona, a produkty żywnościowe systematycznie i starannie kontrolowane pod względem bezpieczeństwa.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Medycyny Rodzinnej Manchester 01617071983

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz