Polscy Lekarze i Specjaliści

Polscy Lekarze i Specjaliści
Polska Przychodnia Ginekolog Peditra Manchester

środa, 12 czerwca 2013

Polska Przychodnia Manchester Problemy z układem moczowym - jaka dieta?

Leczenie wielu problemów zdrowotnych warto wspierać odpowiednim odżywianiem.


Nie bez znaczenia są też płyny - w przypadku chorób nerek czy pęcherza moczowego właśnie napoje odgrywają znaczącą rolę.


Pamiętaj, że to, co wskazane dla zdrowego, choremu może szkodzić.
Leczenie chorób układu moczowego, podobnie zresztą, jak i niemal wszystkich innych, warto wspierać dietą. Jeśli miewasz infekcje dróg moczowych (problem dotyczy głównie kobiet) lub masz skłonność do tworzenia się złogów, swoje menu koniecznie skonsultuj z lekarzem prowadzącym, urologiem bądź nefrologiem. Pamiętaj, że jedzenie może być lekiem, ale i przeszkodą w powrocie do zdrowia. Dowiedziono tego naukowo. Jest kilka zasad uniwersalnych (te poniżej), warto jednak pomyśleć o indywidualnym jadłospisie i właściwym dawkowaniu cennych produktów.

Niezależnie od typu problemów (choroby nerek, pęcherza, infekcje, złogi), warto ograniczać:

- kawę i mocną herbatę, bo w nadmiarze sprzyjają odwodnieniu,

- mocny alkohol: nie dość, że odwadnia, to jeszcze sprzyja podrażnieniom dróg moczowych. Zarazem piwo pomaga czasem w skutecznym, nieinwazyjnym pozbyciu się drobnych złogów (kamieni) nerkowych. Zapytaj zatem lekarza, czy i w jakich ilościach je pić,

- białko zwierzęce: chociaż zasadniczo jest zdrowym, cennym budulcem, może obciążać nerki. Ustal z lekarzem, ile łącznie białka zwierzęcego (pochodzącego z nabiału i mięsa) możesz bezpiecznie jeść.

Czasem, przy skłonnościach do kamicy nerkowej, zalecana jest rezygnacja z picia mleka. Nawet w sezonie grypy i innych infekcji wirusowych niezalecane jest przyjmowanie w tabletkach witaminy C, jeśli cierpisz na kamicę. Chociaż zasadniczo witamina C to przyjaciółka układu moczowego, gdyż sprzyja zakwaszeniu moczu, a zatem zapobiega infekcjom, w nadmiarze (który nie zdarza się osobom zdrowym, o prawidłowej filtracji nerek) może szkodzić. Mało prawdopodobne, by i osoba z kamicą nerkową przedawkowała tę witaminę z pożywienia. Jeśli jednak sięgasz po pigułki, możesz narobić sobie kłopotów.

Nie żałuj sobie:

- wody. Odpowiednia ilość płynów (najlepiej 1,5 do 2 litrów dziennie) usprawni pracę nerek i pozwoli usunąć z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii. Wskazana jest czysta woda, ale także soki owocowe i warzywne,

- dobrych owoców: absolutnym sprzymierzeńcem układu moczowego jest słynna już i wykorzystywana w wielu lekach żurawina, a także czarne jagody. Działają przeciwbakteryjnie, więc i przeciwzapalnie.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Medycyny Rodzinnej Manchester 01617071983

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz