Polscy Lekarze i Specjaliści

Polscy Lekarze i Specjaliści
Polska Przychodnia Ginekolog Peditra Manchester

środa, 1 maja 2013

Polska Przychodnia Manchester Niechciana pamiątka z wakacji

Wakacyjna atmosfera, nowe znajomości, wyjazdy w nieznane i szalone imprezy.


Wszystko to może zapewnić nam niezapomniane wspomnienia z wakacji.


Gorzej, gdy zapewni nam również inną trwałą pamiątkę - chorobę przenoszoną drogą płciową.
Latem wzrasta zachorowalność na choroby weneryczne, które potem trzeba leczyć tygodniami lub miesiącami. Niektórych nie da się wyleczyć w ogóle...

Wirusy

Wirus HIV, wirus zapalenia wątroby typu B, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) czy opryszczki (HSV) - to wirusowe infekcje, które początkowo mogą nie dawać żadnych objawów. Przed wirusami, które znajdują się w wydzielinach ciała, takimi jak HIV i WZW typu B, możemy się ochronić stosując prezerwatywy. W przypadku wirusów bytujących w okolicach narządów płciowych, prezerwatywy mogą obniżyć ryzyko zakażenia, jednak go nie wykluczają.

Wirus opryszczki czy brodawczaka ludzkiego bez trudu przenoszą się z narządów płciowych jednej osoby na narządy partnera. Infekcje możemy przenieść nawet przez dotyk, bo wirusy bytują w komórkach skóry. Cztery ze szczepów wirusa HPV są główna przyczyną występowania raka szyjki macicy u kobiet. Udowodniono, że wirus brodawczaka ludzkiego atakuje nie tylko śluzówkę narządów płciowych, ale także jamy ustnej. Uprawiając seks oralny z osobą zakażoną wirusem HPV zwiększamy ryzyko wystąpienia takiego nowotworu. Co ważne - wirus przez wiele miesięcy a nawet lat może nie dawać żadnych objawów. To oznacza, że nosiciel nie jest świadomy, że może nim kogoś zarazić. Nie da się w żaden sposób poznać, czy ktoś jest nosicielem wirusa, bo objawy występują tylko okresowo, a początkowo mogą nie pojawiać się w ogóle. Wirus opryszczki płciowej, podobnie jak wargowej, bytuje w organizmie przez całe życie. Raz zarażona osoba jest nosicielem zawsze, mimo że objawy choroby występują tylko czasami.

Chlamydia

U 80% zakażonych osób nie występują podejrzane objawy. Jeśli się pojawią, są to najczęściej: u kobiet: - zapalenie szyjki macicy objawiające się śluzowo-ropnymi upławami, krwawienia międzymiesiączkowe, świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu, wzmożone parcie na mocz, bóle w podbrzuszu, u mężczyzn - śluzowy, rzadko ropny wysięk z cewki moczowej, świąd i pieczenie w okolicy ujścia cewki moczowej. Częstotliwość zakażenia jest 10-krotnie wyższa u młodych osób mających wielu partnerów seksualnych. Powikłania u kobiet to m.in.: zapalenia narządów układu rozrodczego, zapalenie okołowyrostkowe i okołowątrobowe; niepłodność. Jeśli zakażenie nastąpi podczas ciąży, może być przyczyną zapalenia spojówek, płuc, gardła i przewodu pokarmowego u noworodka. U mężczyzn chlamydia prowadzi do zapalenia najądrza i gruczołu krokowego, okresowo mniejszej płodności. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może powodować zespół Reitera, czyli zapalenie cewki moczowej, spojówek i stawów.

Rzęsistkowica

Trichomonas vaginalis - to pierwotniak, który odpowiada za zakażenie. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się kobiety po menopauzie. Objawy zakażenia rzęsistkiem pochwom u kobiet: to obfite, pieniste, cuchnące, upławy o barwie żółtej lub zielonkawej, świąd, pieczenie i ból w okolicy krocza, zaczerwienienie sromu i pochwy, bóle w podbrzuszu, parcie na pęcherz, częste (bolesne) oddawanie moczu. U mężczyzn to m.in.: świąd, ból cewki moczowej, obfity ropny wyciek z cewki, częste i bolesne oddawanie moczu , obrzęk, zaczerwienienie, nadżerki na żołędziu i napletku. Powikłaniami długotrwałej infekcji zarówno u kobiet jak i u mężczyzn mogą być problemy z oddawaniem moczu i niepłodność.

Kiła

Tak, tak, kiła niestety ma się całkiem dobrze. Co gorsza - liczba zakażeń wcale nie maleje. Kiła rozpoczyna się tzw. objawem pierwotnym. Niebolesna, twarda grudka pojawia się na narządach płciowych i po kilku tygodniach znika. Niestety, to nie koniec choroby, a dopiero początek. Kilkanaście tygodni od zarażenia sprawa wygląda już gorzej. Na skórze pojawiają się czerwone, plamiste, grudkowe lub krostkowe wykwity , towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych, łysienie oraz plamiste odbarwienia skóry. Kolejne objawy, które mogą się pojawić po latach to: tętniak aorty, uszkodzenie zastawek serca, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, porażenie nerwowe czy guzy, które mogą umiejscowić się w całym organizmie (tzw. kilaki). Dlatego warto zbadać się po podjęciu ryzykownych kontaktów seksualnych.

Pamiętaj, że choroby weneryczne wyrządzają tym mniejsze szkody, im wcześniej sa wykryte i leczone. Jeżeli przypuszczasz, że mogło dojść do zarażenia, wykonaj testy lub zgłoś się do odpowiedniej poradni. W przypadku wszystkich chorób ważne jest poddanie leczeniu obydwu partnerów. Jeśli masz kontakt ze swoja wakacyjną znajomością, poinformuj o konsekwencjach wspólnej przygody. Choroby weneryczne to wszelkie dolegliwości, jakie przenoszone są drogą płciową. Nawet jeśli to "tylko grzybica" - zgłoś się do lekarza.
Źródło: gazeta.pl

Wpis: Polski Lekarz Ginekolog Manchester 01617071983

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz